Piasek i dym to niezwykle precyzyjnie skonstruowana opowieść o sile, wytrwałości i determinacji kobiet, osadzona w podlegającym prawom magii królestwie Gailan. W centrum opowieści znajdziemy bohaterki należące do zakonu uzdrowicielek bogini Namee – od nowicjuszek po Pierwszą Naishi. Jedne z nich dopiero uczą się obchodzić z darem uzdrawiania, inne od wielu lat służą mieszkańcom Gailan. Żadna z nich nie wie jednak, że ich światu zagraża niebezpieczeństwo.
Ambicja, odpowiedzialność, pragnienie zemsty, wielowątkowa intryga przeplatają się tu z magią i pradawną mitologią Wielkich Naelitów, układając się w emocjonującą, uniwersalną opowieść o walce dobra ze złem, o poszukiwaniu swojego głosu i walce z przeciwnościami.
Świat, w którym żyją Karista, Mina i inne bohaterki został skonstruowany przez autorkę z rozmachem i precyzją, a same postacie pogłębione psychologicznie, odmalowane z czułością i przywiązaniem do szczegółu.
Jest to pierwsza część serii Głos ponad mrokiem.
Książka ukazuje się w ramach serii TUTEJSI.
Do książki dołączona jest mapa królestwa Gailan i indeks nazw.
„Powieść Joanny Stogi Piasek i dym to wielopoziomowa powieść fantasy, w której wykreowany przez autorkę świat wciąga i zachwyca czytelnika. Jest w nim piękno magii i przygoda, ale przede wszystkim pogłębione psychologicznie postacie, angażujące emocje od pierwszej strony. Można ją czytać jako powieść o dojrzewaniu do własnej tożsamości i podjęcia odpowiedzialności, można też jako refleksję nad dziedzictwem traumy i sposobach na radzenie sobie z ciemnością, która przecież mieszka w każdej rozumnej istocie. Jest w powieści Joanny Stogi czułość i uważność w budowaniu literackiego świata i wiele miłości do zaludniających go bohaterek i bohaterów. I – co dla mnie istotne i interesujące – bardzo ważne są kobiecie postacie. To one uczą, leczą i rządzą. Są mądre, sprawcze, konsekwentne, zuchwałe, asertywne. To one opowiadają. Warto wsłuchać się w ich wielogłos”.
Olga Szelc, dziennikarka, recenzentka, społeczniczka, autorka licznych opowiadań oraz książki: „My, kobiety z Teatru Kalambur”.